Świat nieustannie się zmienia, ludzie przemieszczają się i szukają nowych miejsc do zamieszkania, ale jedno pozostaje bez zmian – wciąż chętnie zwiedzamy, poznajemy obce kultury i przyglądamy się miejscom dla nas egzotycznym i zupełnie odmiennym od tych, w których żyjemy na co dzień.
Kultura krajów muzułmańskich (których na świecie jest bardzo wiele), wymaga od gości określonego zachowania. Bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie, należy się dostosować i uszanować zwyczaje mieszkańców – wszak to ty jesteś ich gościem, a nie odwrotnie. Przedstawiamy krótki przewodnik po tym, co robić, a czego unikać, żeby nie wpędzić się w problemy.
Kwestie religijne
Temat to gorący i ostatnimi czasy dość odważnie mówimy o tym, co sądzimy o religiach świata, jeśli odwiedzasz kraj muzułmański, musisz mieć świadomość wagi religii dla jego mieszkańców. Pewnie nie stanie się nic wielkiego, jeśli niechcący popełnisz jakąś gafę, postaraj się jednak do wiary i religii mieszkańców podchodzić z szacunkiem. Kraje muzułmańskie zachwycają bogato zdobionymi meczetami. Jeśli chciałbyś zobaczyć meczet z bliska, musisz poznać kilka zasad. Ubierz się odpowiednio, zakryj odkryte części ciała (zwłaszcza kobiety, choć i mężczyznom nie przystoi wchodzić na wpół gołym – bez względu na pogodę), ubierz luźny strój, nie podkreślający sylwetki, kobiety muszą zakryć włosy – wystarczy apaszka. Przed wejściem bezwzględnie zdejmij buty. A jeśli oglądasz meczet akurat w godzinie modłów, stań dyskretnie i cicho z tyłu, nie przeszkadzaj modlącym. Nie rób zdjęć ludziom – zwłaszcza kobietom.
Zaproszenie do domu
Muzułmanie bywają bardzo gościnni. Jeśli przyjdzie ci odwiedzić jakiegoś w jego domu, pamiętaj, żeby okazać szacunek – zarówno gospodarzom, jak i domowi, w którym gościsz. Zasad kultury, które są mile widziane w muzułmańskim domu jest wiele. Nie siadaj wyżej, ani niżej, niż inni. Zwróć uwagę na swoje nogi – staraj się ich nie wyciągać przed siebie, absolutnie też nie kładź nóg na stole, ale unikaj także kładzenia na nim rąk. Nie przysiadaj na szafkach i nie opieraj się o meble, ani ściany. Jakkolwiek cię to dziwi – stań tak, aby cień twojej sylwetki nie padał na żadnego z domowników – to przynosi im pecha. Muzułmanie uważają stopy za nieczyste. Staraj się więc je chować – pod stołem, pod nogami jeśli siedzisz na podłodze. Na talerzu możesz zostawić odrobinę serwowanego dania – to wyraz szacunku dla pani domu.
W kontaktach
Jak już jesteśmy przy relacjach międzyludzkich, warto wspomnieć o kontaktach z muzułmanami. Przede wszystkim, uszanuj względność postrzegania czasu – w kulturze muzułmańskiej na czas i wynikający z jego upływu pośpiech patrzy się nieco inaczej, niż na zachodzie. Podczas rozmowy nie zerkaj na zegarek, nie zachowuj się pospiesznie i nerwowo – bo to absolutny brak szacunku dla rozmówcy. Nie patrz nachalnie w oczy, ale też nie unikaj wzroku towarzysza – zerkaj, okazując zainteresowanie rozmową, ale nie rób tego w napastliwy sposób. Nie odmawiaj zaproszeniom – jeśli jesteś zapraszany na szybką szklaneczkę herbaty i faktycznie masz chwilę (to częste nawet w sklepach), nie odmawiaj – odpowiedź na zaproszenie zajmie ci kilka chwil, a zapraszający będzie mógł z dumą cię ugościć. A jeśli z powodu planów faktycznie nie możesz sobie pozwolić na skorzystanie z zaproszenia, odmów grzecznie, tłumacząc jaki jest powód.
W drodze
Na całym świecie w miejscowościach turystycznych przymyka się oczywiście oko na rygor kulturowy i panujące obyczaje. Nieco lżej postrzega się kulturowe gafy i raczej przyjmuje je z uśmiechem, niż gniewem. Jeśli jednak chcesz okazać gospodarzom należyty szacunek i wpasować się w ich zwyczaje, pamiętaj, że w krajach muzułmańskich kobiety spacerują w towarzystwie kobiet, z nimi także spożywają posiłki. W środkach komunikacji miejskiej, kobiety siadają przy oknie, mężczyźni zaś od strony przejścia. Jeśli potrzebujesz porady, pokierowania i wskazania drogi, nigdy nie pytaj o to kobiety. W wielu tradycyjnych domach, kobietom nie wolno rozmawiać z obcymi, zwłaszcza jeśli są to mężczyźni, nie zmuszaj więc muzułmańskiej kobiety do niezręcznej ucieczki przed tobą.
Materiał powstał przy współpracy z PanSamolocik.pl