Ból głowy, nie pozwalający na normalne funkcjonowanie? Taka dysfunkcja na pewno nie dziwi żadnej osoby, którą męczy migrena. Statystyki pokazują, że nawet co 5 osoba może cierpieć na intensywne bóle migrenowe. Zdecydowanie częściej na tę nieprzyjemną przypadłość cierpią kobiety, niż mężczyźni. Czy jednak jedynym rozwiązaniem są silne tabletki przeciwbólowe?
Brak konkretnej przyczyny
W przypadku bólu migrenowego, ciężko jest rzeczywiście ustalić konkretną przyczynę tego schorzenia. Jeśli już nawet wybierzemy się do lekarza, zamiast pomocy profilaktycznej, by zapobiegać takim sytuacjom, otrzymujemy całą serię wskazówek, w jaki sposób powinniśmy łagodzić swoje boleści. Osoby poszukujące alternatywnych rozwiązań, doszukują się przede wszystkim przyczyn w nieprawidłowym trybie życia. Tym samym uważają oni, że jeśli ktoś systematycznie pali papierosy, pije mocną kawę, jak i również korzysta z innych używek zawierających dużą dawkę kofeiny, jest bardziej podatny na bóle migrenowe.
Na ataki bólu wpływać może wpływać również brak równowagi pomiędzy sferą zawodową oraz prywatną, lub kompletnym brakiem wypoczynku. W takiej sytuacji możemy najczęściej mówić o tym, że ktoś prowadzi nieregularny rytm dnia.
Za kolejną domniemaną przyczynę, obstawia się także życie w ciągłym napięciu. Na pewno osoby, które mają tendencję do większej ilości stresów, nie mogących się zdystansować do codziennych trudności, mają większe prawdopodobieństwo wystąpienia ostrych ataków migrenowych.
Migrena, a życie codzienne
Bóle migrenowe bywają na tyle silne, że normalne funkcjonowanie staje się wręcz niemożliwe. Głównymi objawami jest oczywiście silny ból głowy w okolicach skroni. Jednak tym objawom często również towarzyszy światłowstręt, czyli niemożność patrzenia na światło, oraz sztywność karku i ból oczu.
Joga na migrenę
Brak odpowiedniego działania silnych tabletek przeciwbólowych, często przemawia za tym, by spróbować poszukać zupełnie innych sposobów na walkę ze swoją dysfunkcją. Skupienie się na odpowiednich ćwiczeniach, znajdujących się w bogatym wachlarzu jogi, może przynieść niesamowitą ulgę. Poszukując pomocy, jak i również ogólnego odprężenia, warto skupić się na takich pozycjach jogi, jak:
Virasana
W celu wykonania tego ćwiczenia, należy uklęknąć na podłodze z rozstawionymi kolanami na szerokość bioder, a ze złączonymi stopami. Przed sobą należy mieć złożone koce w kształcie wałka. Powinien być on na tyle długi, by podczas wydechu, spokojnie oprzeć na nim cały tułów wraz z głową. Czoło powinno być umieszczone równolegle do koca, nieco ściągnięte w kierunku nosa. W takiej pozycji, należy pozostać przez co najmniej 3 minuty, oczywiście spokojnie oddychając. Podczas wdechu należy wrócić do poprzedniej pozycji. Nie zapominamy o tym, by podczas wykonywania całego ćwiczenia, nadal pozostawać w całkowitym rozluźnieniu.
Viparitakarani
Zanim przejdziemy do wykonywania tego ćwiczenia, należy zauważyć, iż w jego przypadku są pewne przeciwwskazania. Wśród nich znajduje się przede wszystkim to, że nie powinno się go wykonywać podczas menstruacji. Natomiast kobiety będące w ciąży, na pewno bardzo dobrze będą reagować na takie ćwiczenie.
Jego wykonanie na początku rzeczywiście może wydawać się skomplikowane. Również w tym przypadku, wykorzystywać będziemy koce. Dwa zwinięte koce umieszczamy przy samej ścianie. Następnie kładziemy się na plecach, tak by pledy znajdowały się pod naszymi pośladkami, natomiast nogi opieramy o ścianę. Pamiętajmy, by ułożenie mostka powinno znajdować się nieco nad poziomem szyi. By zwiększyć swój komfort podczas tej pozycji, w każdej chwili możemy pod swoją głowę podłożyć poduszkę, natomiast oczy przykryć chustką lub opaską. Staramy się rozluźnić swoje ciało maksymalnie. Leżymy tak długo, aż poczujemy oczekiwane odprężenie, a także jak długo będzie nam wygodnie. Przy chęci zakończenia tego ćwiczenia, nie należy gwałtownie wstawać. W pierwszej kolejności zjeżdżamy stopami po ścianie w dół, by zgiąć swoje nogi w kolanach. Następnie układamy się na boku, by później powoli wstać.
Dbając o swój tryb życia, a także regularnie wykorzystując techniki, jakie daje nam joga, rzeczywiście możemy zwiększyć prawdopodobieństwo, że migrena nie będzie nas atakowała już z taką siłą jak kiedyś.
Autor artykułu: Artykuł przygotował Jakub Majcher – instruktor jogi oraz właściciel sklepu z akcesoriami i matami do jogi: jogastyl.pl/pol_m_Maty-do-jogi-157.html |