Tajemnicze zjawisko, jakim są powstające w ciągu kilkunastu sekund olbrzymie dziury w ziemi, występuje praktycznie na całym świecie. I co zastanawiające, zjawisko to pojawia się coraz częściej. Zasadniczym pytaniem jest to, skąd faktycznie biorą się te zadziwiające formacje?
Zapadliska powstają nagle, często są olbrzymie i potrafią w mgnieniu oka pochłonąć całe budynki czy części ulic. Znane są również liczne przypadki powstawania dziur pod powierzchnią wody.
Nazywane przeważnie sinkholami lub lejami krasowymi, olbrzymie dziury w ziemi są zjawiskiem nie tylko zadziwiającym, ale również bardzo niebezpiecznym. Już od dłuższego czasu, z całego świata, napływają informacje o powstawaniu coraz to nowych zapadlisk, w formie olbrzymich dziur, często zaskakujących swoim regularnym okrągłym kształtem i dużą głębokością.
Dziury w ziemi – dzieło człowieka czy natury?
Potocznie uważa się, że sinkhole są zapadliskami, które powstają w rejonach o specyficznym podłożu geologicznym. Według tej teorii wielkie dziury powstają na glebie, która w swoich głębszych warstwach ma budowę wapienną lub halit. Jak wiadomo wapienie i hality to kruche skały, które bardzo łatwo rozpuszczają się pod wpływem takich czynników jak np. woda, a już w szczególności, gdy jest to woda kwaśna.
Wypłukanie wapienia z głębszych warstw podłoża uważane jest za przyczynę powstawania zarówno tych małych, jak i olbrzymich lejów krasowych. Proces ten następuje przeważnie po obfitych opadach, kiedy podnoszą się wody gruntowe, które wypłukując kruche skały, tworzą puste podziemne przestrzenie. Często przyczyną powstawanie dziur w ziemi jest rónież pęknięcie rur wodociągowych, które wypłukują skały osadowe spod podłoża.
Tego typu dziury mogą mieć wielkość od kilku do nawet kilkudziesięciu czy kilkuset metrów. Głębokość takich zapadlisk przeważnie jest mniejsza niż ich średnica, jednak zdarzają się wyjątki, chociażby wtedy gdy zapadlisko łączy się ze znajdującą się pod nim jaskinią.
Dodatkowym czynnikiem formowania się dziur jest działalność człowieka, a dokładniej obciążenie terenu znajdującego się na podłożu podatnym na powstawanie sinkholi, które dodatkowo potęguje zagrożenie wystąpienia zapadliska. Wiele zapadlisk powstaje także w miejscach eksploatowanych podziemnie przez człowieka, takich jak wszelkiego rodzaju kopalnie.
Biorąc pod uwagę ten ostatni czynnik, to na rodzimym podwórku mamy śląski Bytom, który już od wielu lat stoi przed zagrożeniem zamieniania się w jedno wielkie zapadlisko.
Patrząc na zjawisko sinkholi w ten sposób, czynnikami odpowiadającymi za ich powstawanie są zarówno sama natura, jak i człowiek. Jednak czy jest to prawdziwe wyjaśnienie zagadki olbrzymi dziur i czy wszystkie powstały w taki sposób?
Gwatemala stolica sinkholi
Temat olbrzymich dziur w ziemi, pierwszy raz wypłyną na szerokie wody kilka lat temu przy okazji powstania olbrzymiego i spektakularnego zapadliska w Gwatemali. Powstała tam w 2007 roku dziura pochłonęła całe skrzyżowanie i część pobliskich budynków, a jej głębokość bardzo odbiegała od przyjętych norm, gdyż wyniosła aż 100 metrów.
Zdjęcia zapadliska z lotu ptaka nie tylko robią wrażenie, ale również budzą pytania, na które nie ma obecnie satysfakcjonujących odpowiedzi. Jednak jest wiele teorii, które w bardziej lub mniej akceptowalny sposób próbują wytłumaczyć to dziwne i niebezpieczne zjawisko.
Gwatemala – dziura powstała w mieszkaniuGwatemala słynie z dużej liczby sinkoholi o bardzo regularnym okrągłym kształcie oraz dużej głębokości. Powstające w tym mieście dziury nie tylko zaskakują swoim kształtem i głębokością, ale również miejscem występowania. Tak jest w przypadku dziury o średnicy kilkudziesięciu centymetrów, która powstała wewnątrz zwykłego mieszkania.
Gwatemalczycy mają własne teorie o powstawaniu owych dziur, a wiążą się one z przekonaniem, że od tysiącleci w podziemiach żyją bogowie, którzy posiadają biegnące pod powierzchnią ziemi nieskończone sieci tuneli, obejmujące swoim zasięgiem całą ziemię.
Dziury w ziemi powstają wszędzie!
Gwatemala nie jest jednak jedynym miejscem powstawania tajemniczych dziur. Tego typu zjawisko jest powszechne praktycznie wszędzie. Sinkhhole powstają zarówno w Ameryce, Australii, jak i w Azji czy w Europie. Ostatnimi czasy było głośno o wielkich dziurach powstałych w Chinach, gdzie jedna z nich pochłonęła kilka budynków.
Miejsca formowania się zapadlisk również są różne. Równie często można spotkać dziury powstałe w dużych aglomeracjach, jak i w rejonach całkowicie odciętych od cywilizacji. Nie tak dawno odkryto gigantyczne dziury w ziemi na Syberii.
W Meksyku olbrzymia dziura pochłonęła całą rzekę. A w Kalifornii powstawanie nowych sinkholi nikogo już nie dziwi.
Zaskakujące teorie
Oprócz najbardziej powszechnej teorii o czynnikach geologicznych, jako przyczynach powstawania olbrzymich dziur w ziemi, krążą również inne, bardziej kontrowersyjne hipotezy.
Jedna z nich mówi o tym, że dziury są odwiertami przeprowadzanymi w celach badawczych skorupy ziemskiej przez UFO, robionych za pomocą nieznanej nam technologii. Technologia taka mogłaby się opierać na urządzeniu działającym na zasadzie generowania fal ultradźwiękowych, które rozbijałyby kamienne podłoże. Ciekawe informacje na ten temat można przeczytać na stronie Iluminaci .
Kolejną teorią, która miałaby wyjaśnić powstawanie sinkholi, jest hipoteza związana z CERN, czyli Europejską Organizacją Badań Jądrowych, a dokładniej z ich eksperymentami w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Zderzacz jest akceleratorze cząsteczek, w którym bada się zachowanie cząsteczek elementarnych w chwili ich zderzenia ze sobą. Jak wiadomo w trakcie takiego zderzenia, wytwarzają się mikro czarne dziury, które według niektórych są prawdziwą przyczyną powstawania olbrzymich dziur w ziemi.
Istnieje jeszcze teoria, że dziury w ziemi są ostrzeżeniem wysyłanym do ludzi z przestrzeni kosmicznej. Ma ono na celu nawrócenie się ludzi z drogi upadku, jaką od dłuższego czasu kroczy ziemska cywilizacja.
Dziwne dźwięki a dziury w Ziemi
Z sinkholami powiązany jest również inny, równie kontrowersyjny temat, którym są dziwne dźwięki, niewiadomego pochodzenia. Rejestrowane od jakiegoś czasu niesamowite odgłosy, które występują w przeróżnych częściach globu, mogą mieć związek z olbrzymimi zapadliskami.
Te metaliczne dźwięki, które tak naprawdę nie są porównywalne do żadnych innych, bardzo często są rejestrowane także w pobliżu olbrzymich dziur. Tak dzieje się w przypadku dużego zapadliska powstałego w Szwecji, gdzie pobliscy mieszkańcy skarżą się na hałasy wydobywające się z wnętrza dziury. Mają one przypominać odgłos startujących samolotów lub dźwięki przypominające te, które wydobywają się z wulkanów.
O czym mogą świadczyć dziwne dźwięki wydobywające się spod ziemi? Może właśnie o tym, że pod powierzchnią naszej planety tętni życie, a sinkhole, czyli dziury w ziemi, są wywołane jakimś zjawiskami, związanymi z czymś, co znajduje się głęboko pod powierzchnią.
Coraz częstsze powstawanie dziur w ziemi jest jednym z najciekawszych i najbardziej tajemniczych zjawisk ostatnich lat. Możliwe, że przyczyna ich formowania się jest całkiem prosta i faktycznie są one zwyczajnym, chociaż niepokojącym, a nawet groźnym, problemem geologicznym. Jednak istnieje również możliwość, że dziury w ziemi to efekt czegoś dla nas całkowicie niepojętego, czego znajomość mogłaby całkowicie zmienić nasze postrzeganie rzeczywistości, a na co jeszcze nie jesteśmy tak naprawdę jeszcze gotowi.
A może sinkhole faktycznie są jakąś wiadomością albo ostrzeżeniem lub po prostu wynikiem ubocznym jeszcze innych niezrozumiałych dla nas działań, które wcale niekoniecznie muszą być prowadzone przez jaką obcą cywilizację czy nawet naukowców z CERN, a jeszcze przez kogoś innego. Miejmy nadzieję, że czas pokaże czy wielkie dziury w ziemi, skrywają równie wielkie tajemnice.