Zadziwiające cuda i wydarzenia mają miejsce w Guadalupe, w Meksyku. Istotną rolę odgrywa tu cudowny wizerunek Najświętszej Panienki z Guadalupe, to jemu przypisuje się niezwykłe działanie.
W 1531 roku Indianinowi Juanowi Diego ukazała się Maryja, która prosiła o wybudowanie w miejscu jej objawienia kaplicy. Tą prośbę Juan Diego miał przekazać ówczesnemu biskupowi, ten chciał jednak dowodów na potwierdzenie objawienia. Kilka dni później Matka Boska kazała nazbierać Indianinowi róże, które zakwitły na wzgórzu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że był to grudzień, a więc środek zimy. Wszystkie kwiaty Juan Diego zawinął w swój płaszcz i tak też dostarczył je biskupowi, który był nimi bardzo zadziwiony. Gdy rozwinięto płaszcz, wszyscy dostrzegli na nim wspaniały metyski wizerunek Najświętszej Panienki. Legenda głosi, że właśnie tak powstał cudowny obraz Matki Boskiej z Gwadalupe.
Kilka faktów o obrazie
Wizerunek postaci Matki Boskiej znajduje się na płaszczu – tilmie, jest utkany z włókien kaktusa agawy. Tkanina ta zazwyczaj szybko ulega zniszczeniu i rozpadowi, nie da się też namalować na niej żadnego obrazu. W tym przypadku było inaczej. Obraz Matki Boskiej jest piękny, wiele w nim głębi i gry kolorów, nie posiada żadnych pęknięć czy wyblakłych barw. Jest to zadziwiające, ponieważ ma już niecałe pięćset lat. Oczywiście obraz poddawany był badaniom naukowym w 1976 roku. Potwierdziły one, że płótno wykonano z kaktusa, powinno po dwudziestu latach po prostu rozsypać się. Tak więc wizerunek Matki Boskiej pozostał utrwalony na bardzo kruchym surowcu, ten fakt bardzo zadziwia i dla wielu to ogromny cud. Przez sto lat również narażony był na działanie różnych czynników, ponieważ nie był zabezpieczony żadnym szkłem. Badania wykazały, że w sposób niewytłumaczalny, tkanina na której znajduje się obraz Matki Boskiej, nie przyjmuje kurzu, czy pleśni i grzybów. Obraz narażony jest na wpływy dymu ze świec i kadzideł, które mogą powodować wyblaknięcie kolorów, mimo tego nic się nie dzieje z wizerunkiem Maryi. Profesor Richard Kuhn, który badał obraz, stwierdził, iż obraz nie jest namalowany farbami organicznymi czy mineralnymi, a barwniki użyte do jego wykonania nie są znane dotąd nauce. Również badania za pomocą lasera, wykazały, iż z przodu i z tyłu tkaniny nie ma żadnej farby. Stwierdzono, że warstwa farby unosi się jakby w odległości trzy do dziesięciu milimetrów od tkaniny. Tak więc wiele faktów z tego miejsca jest niewytłumaczalnych i nie-mieszczących się w granicach naszego rozumu.
Zagadki cudownego obrazu
Wizerunek Matki Guadalupe kryje wiele tajemnic. Jest dokładnie przebadany. Kolejnym fenomenem związanym z wizerunkiem jest to, że podczas badań okulistycznych, jakie wykonano na wizerunku Madonny, wykryto, że oczy te, zachowują się, jak żywego człowieka. Siatkówka kurczy się pod wpływem światła. Analizy wykazały, że w oczach Matki Boskiej odbijają się postacie ludzkie, min. Juana Diego. Następnym nadzwyczajnym zjawiskiem jest to, że temperatura tilmy utrzymuje się na stałym poziomie 36,6 stopni Celsjusza, czyli jest to temperatura żyjącego człowieka. Płaszcz Matki Boskiej pokryty jest gwiazdami, ten układ nie jest jednak przypadkowy. Okazuje się, że jest on odzwierciedleniem układu gwiazd na niebie, taki jaki występował w grudniu 1531 roku. W obrazie znajduje się mnóstwo symboli. Dotyczy to również kwiatów, które wcale nie są ozdobą dzieła, tylko mają swoją symbolikę. Maryja na wizerunku ma upięta tunikę za pomocą broszki. Powiększając obraz można zobaczyć, że jest do niej przypięty różaniec z 33 paciorkami, taki jak w ówczesnych czasach używano.
W 2007 roku Rada Miejska Meksyku postanowiła zalegalizować aborcję. Tegoż samego dnia w sanktuarium, na obrazie pojawiły się nadzwyczajne znaki. W miejscu łona Maryi, pojawiło się intensywne światło, symbolizujące postać embrionu. W sieci można obejrzeć nagrania i zdjęcia z tego niezwykłego wydarzenia. Oczywiście również to wydarzenie zostało zbadane i nie stwierdzono żadnej ingerencji ludzkiej. Kolejny fakt nie został w sposób racjonalny wytłumaczony.