Legendarny, magiczny kwiat paproci
Legenda o kwiecie paproci
Kwiat paproci to magiczna roślina, która owiana jest licznymi ludowymi legendami. Podobno zakwita w „Noc Świętojańską”, niestety trudno go odnaleźć. Podobno kwiat ten jest niezwykle piękny, lśni cudnym światłem. Śmiałek, który go zerwie ma zapewniony dobrobyt i szczęście do końca swoich dni, jednakże warunkiem tego szczęścia było to, że nie mógł podzielić się swoim majątkiem z innymi.
Na przestrzeni lat powstało wiele opowieści związanych z tym niezwykłym kwiatem, ludzie w Noc Świętojańską poszukiwali tego kwiatu, by przekonać się o jego magicznej mocy. Poszukiwania stały się nieodłącznym elementem święta Kupały.
Kiedy kwitnie kwiat paproci
Kwiat paproci był właśnie symbolem szczęścia i dobrą wróżbą. Kwiat ten był znany już przez Słowian i oczywiście ma swoje źródło w ich religii. Chłopcy i dziewczęta w tą magiczną noc udawali się w poszukiwaniu perunowego kwiatu, bo tak też go nazywano. W wierzeniach rosyjskich, ten kto znalazł kwiat paproci, powinien go zerwać i podrzucić wysoko do góry. W miejscu gdzie upadnie, należy szukać skarbu. Kwiat ten miał zapewniać mądrość, bogactwo i siłę.
Botanicy uważają, że taki kwiat nie istnieje, ponieważ paproć należy do roślin bezkwiatowych.
Magiczna jemioła
Jemioła jest rośliną, która była otaczana z wielką czcią w kulturze celtyckiej. Wierzono, że ma magiczne moce. Otaczano ją szczególnym szacunkiem, osoba, która ją chciała ściąć musiała być ubrana na biało, ucinana była złotym sierpem. Dla Celtów jemioła była symbolem słońca i księżyca, życia, płodności i przetrwania w trudnych warunkach. Uważano ją za dar bogów. Ta, która rosła na dębach, była traktowana jak talizman. Miała ona chronić przed nieszczęściami, uderzeniami pioruna, chronić miała przed czarami. Jemioła była składnikiem wielu leczniczych mieszanek, traktowano ją jako Złotą Gałąź- środek na wiele dolegliwości.
Obecnie dla wielu jemioła jest symbolem dostatku, była również symbolem wieczności, a tak realnie to tylko pasożyt rosnący na topoli, brzozie czy drzewach iglastych.
Rośliny o magicznych właściwościach
Na przełomie XIX i XX wieku ludność wiejska wierzyła w istnienie istot nadzmysłowych, których pochodzenie wywodzi się z pogaństwa. Demony te zagrażały człowiekowi, jednak w walce z nimi stosowano min. rośliny. Miały one być narzędziem przeciw złym siłom.
Były one poświęcane, co miało wzmocnić ich magiczne działanie. Stosowano je pojedynczo lub w postaci wiązanek oraz wianków. Najczęściej do tych praktyk wykorzystywano rośliny zasuszone. Należały do nich: przytulina, lubczyk, chaber łąkowy, czosnek, dziurawiec, macierzanki rumianku i rochodniaka. Poniżej przedstawiamy listę i zastosowanie tych oraz kilku dodatkowych roślin.
- Dziurawiec miał chronić młode matki i ich dzieci przed czarownicami i boginkami.
- Przytulina miała chronić przed czartami i strzygami. Lubczyk, do dzisiaj uważany za afrodyzjak, miał potęgować miłość lub wywoływać ją u drugiej osoby.
- Chaber łąkowy chronił krowy przed czarownicami. Czosnek był znany już w starożytności, w Rzymie pełnił rolę afrodyzjaka. W Polsce stosowano go przeciwko wampirom, jego woń miała odstraszać złe moce.
- Czosnek i pokrzywa to również rośliny zwalczające czary.
- Wianki z macierzanki, rozchodnika i rumianku, miały chronić śpiących ludzi przed złymi mocami.
- Palma Wielkanocna po poświęceniu, umieszczana była za obrazami świętych w celu opieki nad domem przed piorunami, a także boginkami.
- Pierwiosnek miał pomagać czarownikom w odnalezieniu skarbu, znany był również ze swoich właściwości leczniczych.
- Wrotycz to roślina lecznicza i magiczna chroniąca przed czarownicami i demonami.
Rośliny wykorzystywane do czarów
Niektóre rośliny były wykorzystywane do czarów, np. do wywoływania wizji, a tak naprawdę o halucynacji. Bardzo znaną, magiczną rośliną śródziemnomorską jest mandragora „korzeń szaleństwa”. Korzeń tej rośliny kształtem przypomina ludzkie ciało. Mało on chronić przed złem i przynosić szczęście.
Badania wykazały, że roślina ta może wywoływać halucynacje. Należy ona do rodziny roślin psiankowatych, które wykorzystywane często były do sporządzania magicznych mikstur, które faktycznie mogły przyczyniać się do różnych nierealistycznych wizji.