Zakup sprzętu związany jest z koniecznością dokładnego przeanalizowania wszystkich podzespołów poszczególnych modeli, tak aby ostateczny wybór okazał się trafiony. Często jednak ogranicza nas posiadany budżet i chęć zakupienia laptopa od razu.
Rzeczywistość pokazuje jednak, że czasem warto trochę poczekać i uzbierać kilkaset złotych więcej. Tego typu zwiększenie budżetu w wielu przypadkach otworzy przed nami zupełnie nowe możliwości. Przykładem na to niech będzie porównanie dwóch laptopów: Lenovo IdeaPad 305 oraz 500s.
Lepszy procesor i karta graficzna
Pierwszy wymieniony model w swojej najmocniejszej konfiguracji kosztuje niecałe 3000 złotych. Decydując się natomiast na najlepszą wersję 500s, zapłacimy mniej więcej 500 złotych więcej. Jaką daje to różnicę?
W przypadku procesorów, liczyć może przede wszystkim na nowszą generację. Lenovo IdeaPad 305 wykorzystuje bowiem procesory Intel Core piątej generacji (najlepszy układ to i7-5500U), podczas gdy w modelu 500s znajdziemy najnowszą, szóstą generację (na najwięcej pozwala i7-6500U). Oba procesory zostały wyposażone w dwa rdzenie mogące obsłużyć cztery wątki, jednak to najnowszy układ zapewnia większa wydajność – zarówno jeżeli chodzi o działanie jednowątkowe, jak i wielowątkowe. Różnica wydajności nie jest może olbrzymia, ale zauważalna.
Wydanie kilkuset złotych więcej pozwoli nam również skorzystać z możliwości lepszej karty graficznej. O ile nie zdecydujemy się na najtańsze modele wyposażone w jednostki zintegrowane, w nasze ręce wpadnie albo karta AMD Radeon R5 M330 (Lenovo IdeaPad 305) albo Nvidia GeForce 940M (Lenovo IdeaPad 500s). Podkreślić należy, że producent w obu przypadkach zdecydował się na zamontowanie wersji kart z 2 GB pamięci,
Różnica pomiędzy dwoma laptopami pod tym względem jest zdecydowanie większe niż przy zestawianiu procesorów. Karta GeForce 940M zapewnia bowiem dużo większą wydajność od swojego konkurenta. Dzięki temu pozwala na uruchomienie takich gier komputerowych jak chociażby FIFA 17, Just Cause 3 czy Star Wars Battlefront. Karta AMD w tych samych produkcjach gwarantuje pracę o 15-20 klatek na sekundę wolniejszą. Różnica jest więc spora.
Opłacalny wydatek?
Oba laptopy występują w wersji 14- i 15-calowej (Lenovo IdeaPad 500s zakupić możemy również z ekranem o przekątnej 13,3 cali). Ich matryce zostały wyposażone w powłokę antyrefleksyjną, potrafią one obsłużyć również rozdzielczość Full HD (1920×1080) – w przypadku Lenovo IdeaPad 305 istnieje również możliwość zakupu tańszego laptopa z matrycą o rozdzielczości HD (1366×768).
Jedyną przewagą tańsze modelu nad droższym jest fakt, iż może on obsłużyć maksymalnie do 16 GB pamięci RAM, w przypadku 500s będzie to tylko 8 GB. Swojemu konkurentowi rewanżuje się natomiast tym, iż można go zakupić w wersji z szybkim dyskiem SSD (pojemność do 256 GB).
Jak widać, kilkaset złotych w ramach zakupu laptopa może wiele zmienić. Nieznacznie zwiększając swój budżet, możemy przede wszystkim skorzystać z lepszych procesorów i kart graficznych. To zaś sprawia, że taki laptop posłuży nam przez dłuższy czas. Czy więc nie warto czasem zainwestować trochę więcej?