Osoby uczące się niewątpliwie mają trudności w zapamiętywaniu niektórych informacji. Każdy chciałby przyswajać swoją wiedzę szybko i skutecznie. Dobrze byłoby, gdybyśmy znali sposób, który nam to ułatwi.
Bardzo ważnym aspektem są właściwe notatki. Jeśli ucząca się osoba jest wzrokowcem, powinna szybko uczyć się z dobrze przygotowanych notatek. Jeśli informacje są odpowiednio graficznie przygotowane, szybko je zapamiętamy i łatwo będzie nam je odtworzyć z pamięci.
Do nauki trzeba mieć odpowiednie warunki. Powinniśmy mieć wyznaczone do tego odpowiednie miejsce np. biurko z niezbędnymi pomocami. Otoczenie nie powinno nas rozpraszać. Ta sprawa dotyczy zwłaszcza uczących się dzieci, które nie powinny mieć wokół siebie żadnych bodźców, które będą je rozpraszały. Ucząc się powinniśmy co pewien czas robić sobie przerwy, na chwilę odpoczynku. Przerwy są ważne, dzięki nim szybciej i efektywniej się uczymy. Należy znaleźć równowagę między działaniem i przerwami. Organizm człowieka wysyła sygnały kiedy mamy zrobić przerwę.
Mapy myślowe – pozwalają na szybkie uczenie się. Stanowią one efektywny sposób tworzenia notatek. Obszerne materiały nie nastrajają do nauki. Ważne są słowa klucze- krótkie, łatwe słowa do zapamiętywania, które mogą przekazywać sporo wiadomości (kojarzą się z danym zagadnieniem).
Kolorowe notatki– pozostają dłużej w pamięci, warto wzbogacić je obrazkami, wykresami i tabelkami.
Czas – kontrolowanie go i rozplanowanie zajęć jest bardzo ważne. Często tracimy go na niepotrzebne czynności, rozkojarzenia. Warto skupić się na danym temacie i nie tracić czasu na inne sprawy. Warto zrobić sobie później przerwę.
W zależności od tego czy jesteśmy wzrokowcami, słuchowcami czy kinestetykami powinniśmy wykorzystywać indywidualne predyspozycje. Wzrokowcy powinni przygotowywać kolorowe, ciekawe notatki. Kinestetycy uczą się chodząc, ruszając się. Słuchowcy najszybciej uczą się słuchając na lekcji. Słuch pobudza ich koncentrację, mogą oni np. uczyć się i słuchać muzyki. Naukę należy dostosowywać do własnych predyspozycji.
Inne sposoby na efektywną naukę:
– warto znaleźć sobie wygodne miejsce do siedzenia,
– można puścić sobie cichą muzykę, jeśli nam to nie przeszkadza,
– można przygotować sobie coś do picia, mózg powinien być odpowiednio nawodniony.
Gdy uczymy się na pamięć:
– skupiamy się na przypominaniu informacji a nie na powtarzaniu,
– mózg powinien przede wszystkim wykorzystywać kojarzenie ze sobą bodźców zmysłowych,
– uczymy się na pamięć poprzez skojarzenia,
– aby zapamiętać kilka istotnych rzeczy warto stworzyć sobie jakąś historię,
– materiał należy podzielić na kilka partii, pozwala to na łatwiejsze zapamiętywanie i powtarzanie mniejszych partii materiałów.
W procesie nauczania warto zaangażować wszystkie zmysły i emocje, to również wspomoże proces zapamiętywania. Istota jest również motywacja i determinacja, bo jeśli ich zabraknie, to mało osiągniemy. W nauce ważne są nasze zdolności, kreatywność a także pracowitość, bo bez systematycznego uczenia się nawet najzdolniejsi nie osiągną sukcesów.