Chcesz mieć dostęp do dodatkowej gotówki w razie nagłych wydatków i dlatego zastanawiasz się nad kartą kredytową? Zanim podpiszesz umowę z bankiem, dowiedz się, na co zwrócić uwagę.
Karta kredytowa to dodatkowe środki, z których możesz skorzystać w każdej chwili. Jako osoba potencjalnie zainteresowana tym produktem bankowym, musisz wiedzieć, czym się kierować, porównując oferty banków.
Poza kwestią kosztów, musisz pamiętać również o okresie bezodsetkowym i dacie spłaty zadłużenia. Termin spłaty zadłużenia powinien przypadać na taki dzień miesiąca, w którym będziesz dysponować środkami.
Oprocentowanie – czy musisz na nie zwrócić uwagę?
Jeżeli wiesz, jak działają karty kredytowe, to z pewnością masz świadomość tego, że po upływie okresu bezodsetkowego bank nalicza od zadłużenia odsetki w maksymalnie dozwolonej kwocie. Dobrze, abyś poznał wysokość oprocentowania. Dlaczego? Wystarczy, że otrzymasz pieniądze kilka dni później i nie będziesz mógł spłacić zobowiązania w terminie wyznaczonym przez bank. Dobrze przygotować się na taką okoliczność.
Mimo że wysokość oprocentowania jest istotna, to jednak nie najważniejsza – ważniejsze są pozostałe opłaty, które wiążą się z wydaniem i utrzymaniem karty.
Na jakie opłaty zwrócić uwagę?
Wydanie karty debetowej najczęściej jest bezpłatne. Jak wygląda ta kwestia w przypadku kart kredytowych?
Zwróć uwagę, czy bank pobiera opłatę za:
- Wydanie karty kredytowej. Niektóre banki nie rezygnują z takiej opłaty, a niektóre tak. Jeżeli nie chcesz przepłacać, sprawdź, ile zapłacisz za otrzymanie karty.
- Użytkowanie karty. Miesięczna opłata za obsługę i utrzymanie karty może być bardzo wysoka. Zwróć uwagę, czy nie będziesz mógł jej uniknąć – to częsta praktyka banków. Przykładowo możesz uniknąć opłaty, gdy w ciągu miesiąca wykonasz co najmniej 3 transakcje bezgotówkowe.
- Wznowienie karty. Niektóre banki pobierają opłaty za wznowienie karty. Jeżeli ten, z oferty którego zdecydowałeś się skorzystać również, to dobrze, abyś wiedział, ile zapłacisz.
Jeżeli pominiesz kwestię opłat, możesz się zdziwić wysokością opłat, jakie naliczy bank.
Gdzie znajdziesz informacje o opłatach za wydanie i utrzymanie karty kredytowej? Przykładowo Lion’s Bank zamieszcza takie informacje na swojej stronie internetowej: https://www.lionsbank.pl/.
Pozostałe koszty – na co zwrócić uwagę?
Karta kredytowa służy do wykonywania transakcji bezgotówkowych. Jako osoba, która będzie taką kartę posiadać w portfelu, musisz pamiętać, że wypłacając gotówkę z bankomatu, sporo zapłacisz. Banki nie tylko naliczają oprocentowanie od pobranej kwoty, lecz także pobierają prowizję. W efekcie możesz zdziwić się wysokością opłat.
Poza opłatami za wypłatę gotówki z bankomatu, musisz pamiętać o kwestii wykonywania przelewów z rachunku przypisanego do karty kredytowej. Ile kosztują takie transakcje? Banki różnie podchodzą do tej kwestii – niektóre naliczają prowizję za każdy zlecony przelew. Jeżeli zamierzasz korzystać z rachunku bankowego przypisanego do karty kredytowej w ten właśnie sposób, to koniecznie sprawdź tabelę opłat i prowizji.