Dziecko w łonie matki reaguje na bodźce, na długo przed urodzeniem rozpoznaje głosy, widzi, odczuwa ból, smak, dotyk. Bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem jest słuch. Cały czas towarzyszy mu dźwięk bicia serca matki. Jej głos a także głos najbliższych z rodziny i muzyka, którą mama słuchała najczęściej, są mu dobrze znane już z życia płodowego. W ostatnich miesiącach ciąży u dziecka występują przejawy pamięci, gromadzenie doświadczeń, czy odruchy warunkowe. Dziecko doświadcza wielu odczuć i emocji np. radości, smutku czy niepokoju.
Stany emocjonalne kobiety są odczuwane przez dziecko, a więc jeśli mama się ciągle denerwowała, to będzie miało to wpływ również na jej potomka, w ten sposób po części kształtuje się osobowość dziecka. Bardzo ważne jest by już w tym czasie dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Emocje i uczucia matki i dziecka
Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędna jest miłość od momentu powstania życia. Nawet głaskanie brzucha jest bardzo ważne, śpiewanie kołysanek, dziecko reaguje na te wszystkie bodźce. Więź jaka łączy matkę z dzieckiem może być pogłębiana i wzmacniana np. poprzez rozmyślanie o dziecku, mówienie do dziecka, przygotowywanie wyprawki, odpowiednie odżywianie, prawidłowa relacja z partnerem.
W miarę, gdy ciąża jest coraz bardziej zaawansowana relacje z dzieckiem się pogłębiają i matka z niecierpliwością oczekuje dziecka. Bardzo ważne jest optymistyczne podejście do ciąży i funkcji matki. Jeśli kobieta radzi sobie z różnymi niedogodnościami w czasie ciąży, to również odczuwa to dziecko, ważne by podejście było pozytywne i pozbawione większych stresujących czynników.
Emocje i zachowanie matki po porodzie są też istotne. Niestety kobieta ma w tym czasie do czynienia z wieloma trudnościami np. niedogodnościami fizycznymi związanymi z porodem, karmieniem czy nieprzespanymi nocami. Trudno jest w takich warunkach zachować spokój i nie okazywać emocji, jednak właśnie to jest potrzebne dziecku.
Uważa się również, że bardzo dobry wpływ na dziecko ma również karmienie naturalne. Dostarcza ono niezbędnych składników odżywczych, ale zapewnia też fizyczną bliskość matki z dzieckiem, daje maleństwu poczucie bezpieczeństwa, które na tym etapie jest bardzo ważne. W pierwszych dniach po porodzie, mleko matki zawiera dużo przeciwciał odpornościowych, które chronią dziecko przed chorobami i zakażeniami bakteryjnymi.
Miłość i troska niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka
Jak wynika z badań mózg dziecka, które otaczane jest miłością i opieką ze strony matki a dziecka zaniedbanego, bardzo się od siebie różnią. Mózg dziecka rośnie i rozwija się, gdy dziecko wchodzi w różne interakcje, gdy płacze, śmieje się rozwijają się połączenia nerwowe, które pokazują mu jak realizować swoje potrzeby. Dziecko, które nie miało dobrych relacji w okresie niemowlęctwa, wczesnego dzieciństwa, jest uboższe w wiele uczuć. Mózg dziecka zaniedbanego, w porównaniu z dzieckiem otoczonym troską, jest mniejszy, ma mniej połączeń nerwowych.
Opieka nad dzieckiem w pierwszych jego latach życia jest bardzo ważna i rzutuje na dalsze jego życie i funkcjonowanie. Mogą tu być zagrożone np. funkcje mózgu – odpowiadające za inteligencję, czy relacje międzyludzkie. Osoby zaniedbywane w dzieciństwie są bardziej skłonne do depresji, napadowych lęków, chorób psychicznych, zaburzeń pamięci. Wielkie zaniedbania mogą prowadzić nawet do nieprawidłowego rozwoju dziecka.
Dzieci zaniedbywane mogą postępować w przyszłości podobnie jak ich rodzice, ponieważ nie mają prawidłowo rozwiniętych funkcji mózgowych.
Przemoc fizyczna, emocjonalna, seksualna wyciska na dziecku okropne piętno, które pozostaje do końca życia i może być przyczyną wielu tragedii.
Ból, gniew i lęk, które dziecko nosi w sobie w końcu zacznie się jakoś objawiać. Dzieci maltretowane noszą w sobie poczucie winy i wstydu, same obciążają się problemami rodziców, uważają, że to one są ich przyczyną. Takie osoby w dorosłym życiu mają zazwyczaj trudności w podejmowaniu decyzji, niedotrzymywaniu obietnic, lęk przed wyrażaniem emocji, uczuć, kompleksy.