Chrapanie potrafi każdego wyprowadzić z równowagi. A najgorzej ma ten, co nie śpi i sucha tego strasznego piłowania, którego głośność może sięgać 90 decybeli. Problem jest poważny, szacuje się, że chrapie około 30 procent dorosłych, w tym w większości są to mężczyźni.
Niewsypane żony znają liczne metody na chrapanie swoich mężów, najpopularniejsze to poszturchiwanie, głośne chrząkanie i cmokanie, a nawet gwizdanie. Jednak te domowe sposoby na chrapanie działają tylko doraźnie, a ich efekty kończą się wraz ze zmianą pozycji leżenia naszego chrapiącego towarzysza na taką, która sprzyja nocnemu koncertowaniu.
W aptekach dostępne są liczne preparaty na chrapanie, jednak aby móc skutecznie walczyć z tym uciążliwym zjawiskiem, trzeba wiedzieć, z czego ono wynika.
Dlaczego chrapiemy?
Chrapanie jest efektem niedrożności w układzie oddechowym. Bardzo często przyczyny chrapania leżą w wadliwej budowie dróg oddechowych albo są wynikiem skrzywionej przegrody nosowej.
Ludzie otyli także zmagają się z tą dolegliwością. Ogólną przyczyną chrapania może być również stan zapalny dróg oddechowych lub słabe napięcie tkanek tylnej ściany gardła.
Chrapanie może być jednak oznaką poważnego schorzenia, jakim jest niebezpieczny dla zdrowia bezdech senny, który może przyczyniać się do wielu schorzeń, takich jak choroby serca, nadciśnienie, udar czy cukrzyca typu II.
Sposoby na chrapanie
Na pytanie, jak pozbyć się chrapania, nie ma łatwych odpowiedzi, ponieważ dużo zależy od tego, jaka jest dokładnie przyczyna tej dolegliwości, w konkretnym przypadku. Jeżeli jest to wada w budowie anatomicznej, możliwe, że konieczna będzie operacja.
Jednak jeżeli za nasze chrapanie odpowiada podrażnienie czy choroby układu oddechowego, to skuteczne mogą się okazać preparaty przeciw chrapaniu, takie jak plastry na chrapanie, które ułatwiają oddychanie. Albo suplementy w rodzaju Snoran Plus – na bazie takich składników jak mięta pieprzowa, eukaliptus, melisa, korzeń prawoślazu czy tymianek, które skutecznie załagodzą drapanie i łaskotanie w gardle, a dodatkowo odprężą i ułatwią zasypianie.
Chroniczne chrapanie jest dość trudne do całkowitego wyleczenia, jednak odpowiednia suplementacja i zdrowy tryb życia, a także unikanie alkoholu przed snem oraz spanie na boku, mogą znacznie poprawić drożność naszego układu oddechowego i znacząco ograniczyć incydenty z chrapaniem.