Zakon Templariuszy został założony w Jerozolimie na początku XII wieku, a dokładniej w 1118 roku, przez garstkę rycerzy pozostałych tam po zdobyciu miasta. Celem jego funkcjonowania miała być ochrona przybywających pielgrzymów. Z zakonem templariuszy wiąże się wiele tajemnic, których rozwiązanie do dziś spędza wielu badaczom sen z powiek.
Temat zakonu templariuszy budzi wiele kontrowersji i pytań. Wiele z nich do dziś pozostaje bez odpowiedzi, bowiem tajemnice Templariuszy nadal nie zostały rozszyfrowane.
Wielkie skarby Templariuszy
Bogactwa będące udziałem Templariuszy, to pieniądze należące do Krzyżowców, którzy przekazywali je Templariuszom, by ci je chronili. Podobnej ochrony w stosunku do swoich bogactw oczekiwali od nich również królowie, a nawet zwierzchnicy kościoła. Z obecnej wiedzy, jaką posiadają naukowcy, wynika jednak, że zdecydowanie najcenniejszym skarbem ukrywanym przez zakonników był Święty Graal, który nigdy nie został odnaleziony.
Zakon Templariuszy i oskarżenia króla Filipa IV Pięknego
Wielka potęga upadła w 1307 roku, gdy ówczesny król Francji Filip IV Piękny oskarżył ich o praktyki sprzeczne z zasadami chrześcijaństwa. W piątek 13 października 1307 roku (stąd przesąd o pechowości piątku 13) zaczynają się aresztowania, a majątek Templariuszy zostaje skonfiskowany.
Papież Klemens V na skutek interwencji francuskiego króla decyduje się zakończyć działalność zakonników, ale otrzymuje od Mistrza Zakonu łapówkę, która odwodzi go od tego zamiaru.
Ostatecznie wspomniany Mistrz, Jacques de Molay ginie tragicznie- zostaje spalony na stosie. Król Francji usiłuje wówczas dostać się do skarbca Templariuszy i odkrywa, że majątek zniknął bez śladu. Do dziś nie udało się ustalić, co się z nim stało.
Pergamin z Chinon
W 2001 roku zwierzchnicy Watykanu dokonali intrygującego odkrycia. Co takiego udało im się znaleźć? Uznany za zaginiony, ważny dokument- Pergamin z Chinon.
Ze znajdującego się na nim zapisu przesłuchania najwyższych rangą templariuszy z 1308 roku wynika, że ostatecznie zakonnicy zostali uznani za niewinnych.
Niewiele to jednak zmieniło, bowiem uniewinnienie nie spowodowało zmiany decyzji odnośnie likwidacji zakonu, król nie musiał też zwrócić zajętych dóbr.
Wolnomularstwo i masoneria, a może illuminati?
To właśnie Zakon Templariuszy uznaje się za twórców ideologii wolnomularstwa, a także protoplastów masonerii. Zgodnie z tym do dzisiaj uchodzą za ludzi, którzy dużą wagę przykładali do zgłębiania tajników wiedzy tajemnej i mieli prawo, do decydowania o losach świata zasiadając w elitarnych lożach masońskich.
Nawet w dzisiejszych czasach istnieją organizacje wolnomularskie, które uznają się za spadkobierców tajemniczego zakonu Templariuszy.
Zakony Iluminatów, a więc według niektórych teorii również Templariusze miały jeden cel polegający na ochronie własności intelektualnej i wszelkiej innej oraz zdobycie władzy.
Pytania bez odpowiedzi
Co więc stało się z majątkiem Templariuszy? To i inne pytania pozostają bez odpowiedzi, bowiem tajemnice Templariuszy nadal nie zostały odkryte i pewnie pozostanie tak na długo, o ile nie na zawsze.