Historia uznawana jest za jeden z najmniej interesujących szkolnych przedmiotów. Często spowodowane jest to mało kreatywnym podejściem do tematu przez nauczycieli, czasami winni są uczniowie, który już na początku negatywnie nastawiają się do nauki o przeszłości. Na szczęście jest kilka alternatyw, które pozwolą poznać historię w oryginalny sposób.
Gaming
Wbrew powszechnej opinii, gry komputerowe mają całkiem sporą wartość edukacyjną – wystarczy prawidłowe podejście i, oczywiście, dobór odpowiednich tytułów. „Call of Duty” raczej nie pomoże z historią, ale na pewno warto sięgnąć po strategiczne propozycje mocno inspirowane wydarzeniami sprzed wieków. Seria „Hearts of Iron” jak żadna inna przybliża graczom wydarzenia z czasów II wojny światowej, a produkcje spod szyldu „Civilization” zapoznają odbiorców z kulturami i osiągnięciami, które przyczyniły się do rozwoju cywilizacji. Z kolei „Assassin’s Creed” to nie tylko świetny sposób na rozrywkę, ale również możliwość zobaczenia jak (w przybliżeniu) wyglądały wyprawy krzyżowe, Wielka Rewolucja Francuska oraz życie w erze industrialnej. Na dodatek ta gra posiada rozbudowany kodeks, który jest zbiorem ciekawych informacji i faktów na temat danych wydarzeń oraz osobistości, które brały w nich udział.
HistoryLand
Nic lepiej nie pomoże w zrozumieniu historii niż uczestniczenie w niej – a taką możliwość daje Interaktywne Centrum Odkrywania Polski i Polaków www.historyland.pl. Wszystkie makiety przedstawiające ważne wydarzenia i symbole architektoniczne Polski są zbudowane z klocków Lego, a dla gości organizowano specjalne pokazy hologramów, mgiełek wodnych i animacji, które wprowadzają w klimat takich wydarzeń jak bitwa pod Grunwaldem czy rozgrywana w czasie potopu szwedzkiego bitwa pod Oliwą. Świetny sposób na kreatywne spędzenie popołudnia przy jednoczesnym poszerzaniu historycznej wiedzy.
Bycie twórczym
Historię również można poznać, gdy spróbuje się, pomiędzy ważne wydarzenia, postacie i epoki, wcisnąć swoją własną opowieść. Można na przykład napisać opowiadanie albo nawet mini-powieść historyczną, wykorzystującą motyw danej epoki oraz umieszczając fabułę dookoła ważnego wydarzenia – Bitwy Warszawskiej, powstania styczniowego czy strajków w stoczni gdańskiej. Dodać kilka spisków, własnych bohaterów i gotowe – nie dość, że twórca uczy się historii (do stworzenia opowieści potrzebny będzie przecież research), to jeszcze rozwija własne umiejętności pisarskie i narracyjne. Sposób warty przetestowania również przez rysowników i malarzy – próba odzwierciedlenia wydarzenia w postaci rysunku lub obrazu również wymaga sporej wiedzy i małych badań pośród źródeł historycznych.