Choć teoria globalnego ocieplenia wciąż jest negowana przez liczne stowarzyszenia oraz agencje rządowe, nie brakuje dowodów na to, że stopniowe ocieplanie klimatu, które obserwujemy od połowy XX wieku jest faktem. Co doprowadziło do takich zmian na naszej planecie? Część przyczyn jest naturalna i istniała od zarania dziejów. Do tej grupy zaliczymy choćby erupcję wulkanów. Jednakże to ludzkość przyczyniła się do gwałtownego pogorszenia sytuacji w erze przemysłu. Jak do tego doszło oraz jakie zagrożenie niesie ze sobą ocieplenie klimatu?
Globalne ocieplenie – przyczyny zjawiska
W tekście zajmiemy się wyłącznie przyczynami spowodowanymi działaniem ludzi na Ziemi. Gwałtowne zmiany klimatu rozpoczęła era przemysłowa. Rozwój technologiczny sprawił, że zaczęto tworzyć ogromne fabryki oraz ośrodki produkcji, które początkowo nie przejmowały się czymś z pozoru tak błahym jak zanieczyszczenie. Dziś, gdy problemy w końcu zostały dostrzeżone, w wielu krajach wprowadzono normy zanieczyszczeń.
Niestety, choć ocieplenie klimatu nieco zwolniło, jest to proces, który z biegiem czasu wciąż postępuje i najprawdopodobniej będzie postępować dalej.
Rozwój technologiczny doprowadził do wzmożonej emisji CO2 czyli dwutlenku węgla. Zbyt duża ilość tej substancji doprowadza do zjawiska sprzężenia zwrotnego. Nadmierne ilości CO2 sprzyjają wzrostowi wyparowywania wody, zwiększając jej ilość w atmosferze.
Para wodna jest gazem cieplarnianym, a jej obecność podnosi temperaturę atmosfery. Natomiast stopniowe ocieplanie atmosfery wywołuje jeszcze większe parowanie wody. Stąd nazwa zjawiska, które przez naukowców jest również nazywane efektem supercieplarnianym.
Duży wpływ na procesy zmiany klimatu mają również aerozole oraz inne gazy cieplarniane takie jak np. sadza. Zawarty w aerozolach freon przedostaje się do atmosfery powodując powiększenie dziury ozonowej. To natomiast wiąże się ze stopniowo rosnącym promieniowaniem słonecznym, które dociera do powierzchni Ziemi. Atmosfera jest naszą naturalną powłoką ochronną przed szkodliwym wpływem promieniowania. Niszcząc ją, narażamy się na wiele chorób. Najgroźniejszą z nich jest oczywiście choroba nowotworowa skóry, która ma związek z promieniowaniem słonecznym.
Ocieplenie klimatu – skutki zjawiska
Gwałtowne zmiany klimatu mają oczywiście negatywny wpływ na środowisko naturalne. Stopniowo rosnąca temperatura powietrza może powodować topnienie lodowców co prowadzi w prostej linii do zwiększenia poziomu morza stwarzając istotne zagrożenie dla wielu terenów.
Wzrost parowania wody może natomiast doprowadzić do dwojakich skutków. Niektóre tereny będą narażone na susze, natomiast wzrost opadów atmosferycznych doprowadzi do większego zagrożenia powodziami na terenach położonych na mniejszej wysokości nad poziomem morza. Coraz częściej pojawiać się będą ekstrema pogodowe. Już teraz obserwujemy to w naszym kraju, gdzie coraz częściej powstają trąby powietrzne i tornada, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie występowały niemal wcale.
Teoria chemtrails – czy smugi chemiczne istnieją?
Coraz popularniejsza jest teoria chemtrails, która poddaje w wątpliwość wytłumaczenie zjawiska smug kondensacyjnych. Według niej, smugi pozostawiane przez samolot są skutkiem celowego rozpylania szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi.
Do paliwa lotniczego według teorii dodawane mają być takie substancje i czynniki jak: aluminium, wirusy, bakterie, grzyby, a także poliwęglany. Choć brakuje jednoznacznych dowodów na potwierdzenie tej tezy, zwolennicy teorii chemtrails powołują się na gwałtowny wzrost występowania chorób nowotworowych i innych schorzeń, które dawniej występowały dużo rzadziej.
Geoinżynieria zagrożeniem XXI wieku?
Geoinżynieria to pojęcie, które pojawia się bardzo często w kontekście globalnego ocieplenia. To zbiór technik prowadzących do modyfikacji pogody na szeroką skalę. Geoinżynieria może obejmować takie działania jak: zmiana odbijalności chmur, zmiany ilości aerozoli w stratosferze, nawożenie oceanów przy pomocy żelaza. Choć geoinżynieria w zamyśle miała zmieniać pogodę tak, by była ona przyjaźniejsza dla ludzi, teraz przypisuje się jej niezwykle szkodliwe działania.
Zmiany klimatu na szeroką skalę są oczywiście możliwe wyłącznie przy zastosowaniu licznych substancji chemicznych, które są bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego, a także zwiększają problem globalnego ocieplenia. Obecnie trwają liczne dyskusje natury etycznej zajmujące się skutkami geoinżynierii. Według przeciwników tych technik, metoda ta może doprowadzić chociażby do zimy wulkanicznej. Natomiast przykładek realnego zjawiska zmiany klimatu może być teoria zimy nuklearnej, która mogłaby wystąpić w przypadku użycia broni jądrowej.
CO2 – czy dwutlenek węgla naprawdę jest tak szkodliwy
Wielu z nas zna metody organizacji globalnych mających na celu ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Jego niebezpieczny wpływ na środowisko w nadmiernej ilości jest niepodważalny. Jednakże, czy proponowane zabezpieczenia mają jakikolwiek sens?
No właśnie, agencje rządowe zmuszają nas do licznych opłat, a także ograniczenia produkcji CO2 na przykład przez redukcję pracy silników spalinowych. Jednakże, wszystko wskazuje na to, że ilość dwutlenku węgla, który powstaje na skutek działań zwykłych ludzi, jest tylko kroplą w morzu ogromnego problemu.Niebezpieczny rozwój niektórych gałęzi technologii, działania militarne, era przemysłowa. To prawdziwe zagrożenia, które sprzyjają postępującemu ociepleniu klimatu.