Czym są hemoroidy?
Hemoroidy są fizjologicznymi strukturami anatomicznymi zlokalizowanymi w kanale odbytu. To nic innego, jak uwypuklenie błony śluzowej, składające się z gęstego splotu naczyń krwionośnych. W normalnych warunkach hemoroidy, zwane guzkami krwawniczymi nie są wyczuwalne i nie dają żadnych objawów.
Większość ludzi posiada trzy hemoroidy, czasem może wystąpić też jeden lub dwa dodatkowe. Ich rola polega na uszczelnianiu odbytnicy razem z wewnętrznym oraz zewnętrznym zwieraczem odbytu. Jednakże u części osób dochodzi do ich przerostu. To właśnie powiększone hemoroidy oraz objawy im towarzyszące składają się na obraz choroby hemoroidalnej.
Czynniki predysponujące po powstania choroby hemoroidalnej
Z medycznego punktu widzenia można wyróżnić szereg czynników predysponujących do rozwoju choroby hemoroidalnej. Znając je możliwe staje się zapobieganie lub opóźnienie powstania tego schorzenia. Udowodniono, że siedzący tryb życia, brak jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, a także nieprawidłowe nawyki żywieniowe, w tym zbyt mała podaż błonnika w diecie oraz niewielka ilość spożywanych płynów zwiększają ryzyko wystąpienia hemoroidów nawet o kilkadziesiąt procent.
Do rozwoju żylaków odbytu przyczyniają się także wrodzona lub nabyta słabość tkanki łącznej, częste zaparcia, przedłużone parcie na stolec, ciąża oraz okres okołoporodowy. Więcej czytaj o chorobach serca i innych czynnikach zwiększających ryzyko hemoroidów na stronie http://dbamoserce.pl/po-czym-rozpoznasz-zylaki-odbytu-czyli-objawy-hemoroidow-pod-lupa/.
Żylaki odbytu objawy
Choroba hemoroidalna rozwija się stopniowo. Zazwyczaj przebiega też z naprzemiennie występującym okresami zaostrzeń i remisji. W jej przebiegu dochodzi do stopniowego powiększenia oraz nadmiernego przekrwienia guzków krwawniczych. Najczęściej występujące objawy hemoroidów to przede wszystkim świąd, pieczenie oraz krwawienie z odbytu. Dodatkowo może towarzyszyć im uczucie niekompletnego wypróżnienia oraz niedostateczne trzymanie stolca.
Stadia choroby hemoroidalnej – hemoroidy objawy
Biorąc pod uwagę objawy kliniczne choroby hemoroidalnej można wyróżnić cztery jej stadia o czym można przeczytać więcej na serwisie Dbam o serce. W stadium pierwszym hemoroidy nie są widoczne na zewnątrz, mogą jedynie występować sporadyczne, niewielkie, jasnoczerwone krwawienia z odbytu. W stadium drugim guzki krwawnicze mogą już wypadać podczas defekacji, ale cofają się samoistnie. Objawom tym towarzyszy świąd i pieczenie, a krwawienia są coraz częstsze. Kolejne stadium obejmuje sytuacje, w której hemoroidy nie cofają się samoistnie lecz można je odprowadzić mechanicznie. W czwartym, ostatnim już stadium, guzki krwawnicze po wypadnięciu nie dają się już odprowadzić ręcznie, czemu towarzyszy ból, świąd, pieczenie, krwawienie oraz niejednokrotnie sączenie i nietrzymanie kału.
Choroba hemoroidalna należy do najczęściej występujących chorób proktologicznych, a częstość jej występowania wzrasta wraz z wiekiem. Hemoroidy to nadal wstydliwy problem, o którym znaczna część osób krępuje się rozmawiać. Opisywanie przykrych dolegliwości sprawia, że duży odsetek osób cierpiących na to schorzenie wdraża leczenie zbyt późno, kiedy to niezbędna okazuje się być interwencja chirurgiczna. Dlatego warto przełamać temat tabu i udać się po poradę do specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.