Po wydarzeniach, jakie miały miejsce w Czelabińsku wiele osób dostrzegło problem możliwego zagrożenia jakie dla ziemskiej cywilizacji ludzi przynosi ze sobą kosmos. Problemem nie są bardzo duże obiekty, jak komety, czy dużych rozmiarów asteroidy, gdyż o ich istnieniu można dowiedzieć się ze sporym wyprzedzeniem. Znacznie większym problemem są właśnie meteoryty, o których pojawieniu się badacze kosmosu zdają sobie sprawą dopiero w momencie, gdy pojawiają się one nad Ziemią. Zagrożenie jakie płynie z upadku meteorytu nie musi być groźne dla wszystkich mieszkańców Ziemi, ale może być bardzo niebezpieczne dla różnych obszarów globu. Doskonałym przykładem są wydarzenia w Czelabińsku, gdzie nie mieliśmy do czynienia z ofiarami śmiertelnymi. Meteoryt, jaki rozpadł się nad Rosją nie był, jednak dużych rozmiarów. Spalił się on niemal w całości już w momencie wchodzenia w ziemską atmosferę.
Skąd się biorą kosmiczne obiekty.
Zagrożenie z kosmosu jest realne, choć Układ Słoneczny oraz ustawienie planet jest korzystny dla Ziemi. Po pierwsze w rejonie Plutona istnieje pas asteroidów i planetoid, o który rozbija się znaczna część obiektów, które nadlatują z poza Układu Słonecznego. Na korzyść działają również siły grawitacyjne dużych planet. Saturn oraz Jowisz są w stanie zmienić trajektorię poruszania się wielu obiektów kosmicznych, które mogłyby uderzyć w Ziemię. Kolejną tarczą ziemską jest Księżyc. Wiele obiektów, które Ziemi może zagrażać pochodzi z pasa Oorta, z którego pochodzi najwięcej znanych nam komet o długookresowym obiegu. Drugim pasem różnych obiektów kosmicznych jest pas Kuipera, z którego pochodzą komety o krótkim czasach obiegu.
Katastrofa tunguska
Jak pokazują wydarzenia mające miejsce podczas katastrofy zwanej tunguską uderzenie bardzo dużego obiektu w Ziemię może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla dużych obszarów, na których żyją ludzie. Wystarczy wyobrazić sobie uderzenie obiektu porównywalnego z tym, jaki mógł uderzyć w Syberię na początku XX. wieku, jaki upada na rejony silnie zamieszkałe. Liczba ofiar śmiertelnych takiego uderzenie mogłaby być bardzo duża.
Czelabińsk, meteoryty, asteroidy
Po wydarzeniach w Czelabińsku władze rosyjskie stwierdziły, że Rosja nie ma obecnie żadnych możliwości ochrony przed podobnymi wydarzeniami oraz podobnymi katastrofami w przyszłości. Pozytywem tej sytuacji jest apel rosyjskich władz o stworzenie wraz z Amerykanami systemu wczesnego ostrzegania również w przypadku obiektów o wielkości meteorytu, jaki spadł na Czelabińsk. Większe obiekty, jak asteroidy typu DA14 są łatwiejsze do obserwacji i wiele takich obiektów jest odkrywanych przez licznych badaczy kosmosu, którzy zajmują się amatorski obserwowaniem kosmosu z wykorzystaniem możliwych do zamontowania w warunkach domowych teleskopów. Meteoryty oraz asteroidy nie są w kosmosie, niczym wyjątkowym z czego musimy zdawać sobie sprawę.
Prawdopodobieństwo pojawienia się kolejnych obiektów kosmicznych o trajektorii lotu, która koliduje z Ziemią nie jest znaczne w skali kosmicznej, ale jest spore w skali ziemskiej. Obiekty wielkości meteorytu, jaki uderzył w rejonie Czelabińska uderzają w Ziemię mniej więcej co 10 lat.