ednym z najważniejszych zagrożeń, które wskazywane są na Ziemi jest globalne ocieplenie. Badania nad tym problemem nie dają jednoznacznych opinii, czy człowiek ma wpływ na zwiększanie się temperatury na Ziemi. Wiemy natomiast, że obserwujemy obecnie bardzo szybkie zmiany klimatu. Jednym z przykładów takich zmian są badania nad wzrostem wód w oceanach. W obecnym wieku mogą one wynieść nawet dwa metry, co może zagrozić wielu rejonom nadmorskim. Zagrożenie nie będzie wynikać z zalania tych rejonów wodami oceanów, ale problemem może być zwiększenie się zasolenia wody pitnej. Gazy cieplarniane wpływają również na atmosferę ziemską. W wyniku coraz większej ilości dostarczanych do atmosfery metali ciężkich zmianie ulega ziemska atmosfera jaka chroni organizmy żywe przed działaniem promieniowania słonecznego.
Ochrona przed promieniowaniem
Atmosfera w największym stopniu chroni przed działaniem słońca gatunek ludzki. Jesteśmy organizmami wielokomórkowymi, co przekłada się na znacznie mniejszą odporność naszych organizmów na działanie wielu rodzajów promieniowania. Organizmy jednokomórkowe znacznie lepiej radzą sobie z promieniowaniem słonecznym, czy promieniowaniem jądrowym. Znamy już takie organizmy, które są w stanie naprawiać własne DNA, które uległo zniszczeniu pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Ludzie nie mają takich możliwości i nadmierne promieniowanie powoduje w naszym organizmie poważne choroby.
Emisja gazów, a zdrowie
Emisja dużych ilości gazów do atmosfery powoduje również problemy natury zdrowotnej. Coraz większa liczba ludzi zaczyna cierpieć na alergie oraz problemy z układem oddechowym. Wiele wspomina się o palaczach, ale mało kto zdaje sobie sprawę, jak bardzo narażamy nasze zdrowie każdego dnia poprzez wchłanianie powietrza w dużych aglomeracjach miejskich. Wytwarzane przez samochody ciężkie metale są bardzo groźne dla naszego organizmu. Widać to na przykładzie wzrostu liczby osób, które chorują na astmę oraz gruźlicę w dużych miastach.
Najwięksi truciciele świata
Ilość gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery jest coraz większa. Kraje rozwinięte zaczynają stosować nowe technologie, które wprowadzają pewne ograniczenia ilości emisji gazów tego rodzaju. Kraje azjatyckie, które mają bardzo szybkie rozwijające się gospodarki, jak Chiny, czy Indie, co roku zwiększają ilość produkowanych gazów cieplarnianych, które dostarczane są do atmosfery. Wynika to między innymi ze stosowanie przez te kraje wielu technologii, które w krajach europejskich stosowane były w latach 70., czy 80. Innym, dużym trucicielem są Stany Zjednoczone, gdzie nadal możemy znaleźć wiele hut, czy kopalni, które działają w oparciu o technologie o dużej emisji gazów cieplarnianych. Zmiany, które z tego powodu pojawią się z ziemskiej atmosferze mogą być nieodwracalne przez wiele setek lat. Wiele pierwiastków oraz związków przez wiele lat nie będzie usuwalnych z atmosfery.
Zmiany w atmosferze ziemskiej widać już w ocenach, gdzie zmniejsza się liczba tlenu. Do czynienia mamy również z olbrzymim wymieraniem dużej liczby organizmów żywych, gdzie na Ziemie zagrożonych całkowitym wymarciem jest ponad 2/3 wszystkich gatunków zwierząt i roślin.