Często kiedy mamy życiowy kryzys, odczuwamy silne negatywne emocje czy mamy problem z którym nie potrafimy sobie poradzić pojawia się w naszej głowie pytanie: Czy powinienem/ powinnam udać się z tym problemem do psychologa?
Najczęstsze przyczyny
Każdy z nas w swoim życiu boryka się z mniejszymi lub większymi problemami, przechodzi różne kryzysy oraz może czuć się przygnębiony. Czy to już jest znak, że powinniśmy udać się do psychologa? Kiedy możemy stwierdzić, że powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty? Radzenie sobie z życiowymi problemami jest bardzo indywidualną sprawą. Każdy z nas jest inny oraz ma odmienne problemy, w różny sposób też sobie z nimi radzimy. W momencie, gdy odczuwamy znaczne obniżenie nastroju oraz czujemy, że nie dajemy sobie rady z naszymi problemami sami. Właśnie wtedy warto zastanowić się czy nie zwrócić się do psychologa po pomoc. Poniżej zostały wymienione najczęstsze sygnały, które mogą świadczyć o tym, że powinniśmy umówić się na wizytę.
Pierwszym z nich są myśli samobójcze. Jeśli zauważyliśmy, że pojawiają się myśli o odebraniu sobie życia lub, że nasze życie nic nie znaczy. Powinniśmy jak najszybciej udać się do psychologa lub psychoterapeuty, który pomoże nam odzyskać równowagę życiową.
Kolejnym sygnałem jest poczucie beznadziejności życia, gdy nie widzimy jego sensu, ani nic od niego nie oczekujemy.
Również warto zgłosić się do specjalisty kiedy nasz stan emocjonalny jest powodem naszej niezdolności do pracy i ma na nią duży wpływ. W życiu zdarzają się różne sytuacje z którymi musimy sobie poradzić. W momencie, gdy zauważymy, że nasze problemy przytłaczają nas i przez to np. pracujemy gorzej czy nie potrafimy się skupić na zadaniach. Jeśli z aktualnym kryzysem nie potrafimy poradzić sobie samodzielnie, jest to znak, że warto zgłosić się po pomoc.
Do psychologa powinniśmy się zgłosić również w momencie, gdy mamy problemy ze snem. Jeśli nie możemy spać lub sen jest bardzo lekki. Często budzimy się w nocy albo zauważamy jakiś wzorzec w naszych kłopotach ze snem, warto udać się do psychologa. Niewystarczająca ilość snu może powodować trudności w normalnym funkcjonowaniu. Problemy tego typu mogą być objawem na przykład naszych przeżyć czy reakcją na stresujące sytuacje z którymi nie potrafimy sobie sami poradzić. Dlatego powinien to być dla nas sygnał, aby udać się po pomoc do psychologa.
Znakiem, że potrzebujemy pomocy powinna być dla nas zmiana apetytu. Jeśli przestaliśmy odczuwać głód, mamy wstręt do jedzenia albo zupełnie na odwrót zaczęliśmy jeść o wiele więcej. Może być to reakcja na kryzysy lub stresy, które przeżywamy w swoim życiu. Jeśli nie ma na to wpływ nasz stan fizyczny np. choroba czy ciąża, powinniśmy udać się do psychologa, aby uporać się z przyczynami, które prawdopodobnie mają wpływ na nasz apetyt.
Kolejnym sygnałem są zmiany nastrojów. Uczucie przygnębienia, lęku czy gniewu, które towarzyszą nam dłużej niż 2 tygodnie lub nagłe zmiany w naszym samopoczuciu mogą świadczyć o zaburzeniu. Mogą mieć również duży wpływ na nasze funkcjonowanie w codziennym życiu.
Zaniepokoić powinno nas, gdy zauważymy wycofanie się z życia. Wykonując czynności, które do tej pory sprawiały nam radość, a teraz nie przynoszą żadnej satysfakcji lub mamy trudność z wykonaniem codziennych obowiązków. Może to świadczyć o tym, że potrzebujemy pomocy specjalisty, który pomoże nam poprawić jakość naszego życia.
W przypadku nadmiernego stresu z którym nie potrafimy sobie poradzić ani nie wiemy jak go rozładować, wtedy też warto rozważyć możliwość skorzystania z pomocy kogoś o odpowiedniej wiedzy.
Znakiem dla nas samych o tym, że powinniśmy skorzystać z pomocy psychologa powinny być wszelkie zachowania nienaturalne dla nas czy inne niż mieliśmy w zwyczaju. Jeśli do tej pory byliśmy weseli, spędzaliśmy dużo czasu w towarzystwie, a teraz unikamy wszelkich spotkań oraz nic nie sprawia nam radości. Jeśli widzimy, że poprzez nasze zachowania mamy problemy w pracy lub nie możemy porozumieć się z naszymi bliskimi, np. jesteśmy zbyt agresywni. Kiedy z pozoru mamy kontrolę nad własnym życiem, jesteśmy zdolni do podejmowania decyzji oraz radzimy sobie z obowiązkami. Mimo to, nie jesteśmy w stanie zbudować stałego związku, nie odczuwamy pełnej satysfakcji z życia i naszych osiągnięć, czegoś nam brakuje do pełni szczęścia. Również to może być sygnałem, aby umówić się na spotkanie do psychologa lub psychoterapeuty. Jednak fakt, że w naszym życiu wszystko jest jak należy nie powinien nas ograniczać, ponieważ możemy skorzystać z wiedzy oraz umiejętności psychologa, gdy chcemy się rozwijać, chcemy poznać samych siebie oraz w pełni wykorzystać swoje możliwości. Chcemy poznać różne mechanizmy, które nami kierują lub pragniemy lepiej porozumiewać się z naszymi bliskimi. Psycholog może pomóc nam odkryć nasze zasoby oraz zrozumieć nas samych, co będzie miało wpływ na nasz rozwój osobisty. Jeśli, więc zastanawiałeś się nad wizytą w gabinecie psychologicznym, nie musisz się obawiać, ponieważ jest on po to, aby pomóc.
Autor artykułu: Artykuł przygotowało Empatio – Poradnia Psychologiczno-Psychiatryczna Magdaleny Senderowskiej z Wrocławia – empatio.pl |