Joga wywodzi się ze starożytności, z Indii. Słowo „joga” oznacza skupienie uwagi, ma na celu utrzymanie umysłu w stanie koncentracji. Ten stan koncentracji przechodzi później w medytację. Następuje zjednoczenie ciała , umysłu i duszy.
Joga jest jedną z sześciu darsian, czyli najstarszych systemów filozoficznych, które powstały w Iniadach. Przeniknęła ona do wielu praktyk i wierzeń. Jest ona obecna w religiach indyjskich. Hinduizm i buddyzm są przeniknięte filozofią jogi, która umożliwia rozwój wewnętrzny.
Raja –„joga królewska” to ścieżka prowadząca do celu poprzez samodyscyplinę oraz medytację. Klasyczna joga składa się z ośmiu elementów. Jamy to nakazy związane z zasadami moralnymi, to min. umiłowanie prawdy, wstrzemięźliwość, studiowanie pism. Nijamy to nakazy etyczne np. czystość, życzliwość i surowość, niezbędna do kształtowania charakteru, wiara w opatrzność bożą. Asany to pozycje ciała. Dharana to koncentracja, która jest bardzo ważna, dhyana to medytacja, samadhi to stan oświecenia.
Joga to system duchowy, który powstał w wyniku oddziaływania dwóch wielkich kultur- aryjskiej i drawidyjskiej. W czasie, gdy w kulturze Indii dominowało podejście patriarchalne, najbardziej istotne były rytuały zewnętrzne. Późniejsze wpływy matriarchalne, spowodowały nakierowanie na medytację, poznanie swojego wnętrza i duchowości. Kultura Drawidów i Ariów nie jest jedynym źródłem poznania jogi, przypuszcza się, że w wielu innych kulturach również występowały takie praktyki duchowe.
Różne ścieżki jogi
W jodze istotne jest zmaganie woli i wysiłek, mocna asceza. W Indiach rozwinęło się wiele innych rodzajów jogi, w zależności od predyspozycji danej osoby. Karma joga to joga bezinteresownego działania dla innych. Bhakti to joga miłości i oddania. Ścieżka shadża lub dżniana – ścieżka mądrości w celu osiągnięcia szybkiego oświecenia.
Rodzajów jogi jest wiele. Jedną z nich jest bhrygu-joga zaliczana do klasycznej jogi indyjskiej. W jej skład wchodzą również: medycyna indyjska, astrologia wedyjska, nauka o przyrodzie i filozofia.
Jynana to joga poznania i wiedzy. Prowadzi ona do poznania poprzez analizę intelektualną i doświadczenie. Człowiek stosujący ten rodzaj jogi musi wyzbyć się wszelkich ograniczeń rozumu i myśli.
Bhakti to joga miłości i pobożności. To jeden ze sposobów zjednoczenia z Bogiem. Oddaje cześć bogu, wyrabia sobie miłość ku niemu.
Ashtanga jest dynamiczną formą jogi. Ruch jest tutaj zsynchronizowany z oddechem, dzięki temu uzyskujemy płynność między kolejnymi asanami. Ta praktyka jest bardzo oczyszczająca.
Trzy znaczenia jogi
Joga traktowana jest jako działania mające na celu samodoskonalenie, wewnętrzny rozwój. Można wyróżnić trzy podejścia. Pierwsze z nich to opanowanie swojego ciała i umysłu. Człowiek uzmysławia sobie swoje pragnienia i potrzeby i ma je tak opanować, by nie stanowiły jakiejkolwiek przeszkody w własnym rozwoju, a przyczyniały się do jego osiągania.
Drugie podejście traktuje jogę jako nałożenie na siebie samodyscypliny, by osiągnąć dany cel. Joga podsuwa nam system codziennych praktyk, daje szybkie efekty. Joga obejmuje sposoby pracy z : duchem, psychiką i ciałem. Ważną zasadą jest systematyczność i stałość w działaniach.
Trzecie podejście to zjednoczenie. Właściwe praktykowanie jogi sprzyja koncentracji, wyciszeniu umysłu, dąży się do uzyskania harmonii z otoczeniem. Joga ma być drogą do zjednoczenia ciała, ducha i umysłu.
W przekazywaniu wiedzy na temat jogi najważniejsze są relacje mistrz-uczeń. Mistrzowie dobierają techniki do indywidualnych potrzeb swoich podopiecznych. Właściwie każdy mistrz jogi może być twórcą własnej, specyficznej metody.
W jodze ważne są asany – ćwiczenia, w których ciało przyjmuje określone pozycje. Świadome i systematyczne ćwiczenia powodują wzmocnienie mięśni i ścięgien, usprawniają funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Kolejny istnym elementem są pranayama – kontrola oddechu. Prawidłowy oddech zaopatruje ciało w energie i reguluje jej przepływ.
Zadania jogi
Joga ma prowadzić do jedności, harmonii z Absolutem. Ma również za zadanie poprawienie kondycji zdrowia fizycznego i psychicznego. Hatha – joga właśnie przyjmuje zdrowie jako główny cel. Większość osób ćwicząca jogę, chce właśnie poprawić stan swojego zdrowia, zadbać o siebie. Joga jest formą wszechstronnej gimnastyki, uwzględnia wszystkie partie ciała.
Ćwicząc jogę, po kilku zajęciach można odczuć poprawę samopoczucia, przypływ energii, znikają różnego typu boleści. Wyrabia się kondycja i stabilność ciała. Na poziomie fizjologicznym poprawia się funkcjonowanie wszystkich narządów, na poziomie psychiki, polepsza się koncentracja i uwaga. Osoby uprawiające jogę łatwiej radzą sobie ze stresem, potrafią się odprężyć i zrelaksować.
Niebezpieczeństwa związane z jogą
Stosując jogę w życiu należy być ostrożnym i zastanowić się co robimy. Jeśli wchodzimy coraz bardziej w głąb siebie, medytujemy, możemy mieć kontakt z bezosobową siłą, jakimś bytem, który do końca nie jest określony. W chrześcijaństwie to Bóg jest najważniejszy, a więc jeśli jesteśmy np., katolikami, będzie to uderzało w nasze zasady religijne. Może stać się to dla nas rodzajem bałwochwalstwa. Można w ten sposób być narażonym na ataki szatana.