Od zarania dziejów człowiek starał się uzyskać przewagę nad żyjącymi w lasach, silnymi i dzikimi zwierzętami. Dzięki inteligencji ludzie tworzyli coraz bardziej pomocne przy łowach narzędzia, umożliwiające pozyskanie niezbędnej do przeżycia zwierzyny. Wielokrotnie zwierzęta były zabijane również w celu obrony siebie, rodziny a przede wszystkim trzody, która dla wielu dzikich gatunków stanowiła łakomy kąsek.
Z upływem wieków narzędzia i broń służące do polowań stawały się coraz doskonalsze i precyzyjniejsze. Szczególnie zauważalne było to w epoce średniowiecza, kiedy to myślistwo stanowiło jedno z głównych zajęć ówczesnych ludzi. Łowiectwo stało się nierozłącznym elementem życia społecznego. Tak duże zainteresowanie myślistwem wpływało na wychowanie, politykę i dyplomację, gospodarkę oraz rozwój techniki, dzięki któremu polowania były coraz łatwiejsze. Stosowana pierwotnie broń uległa na przełomie epok zupełnej transformacji. Nie tylko broń typowo myśliwska, ale też broń gazowa, sygnałowa czy inna dzisiaj zadziwiłaby naszych dalekich przodków.
Dziś mamy do czynienia z wysoce zaawansowaną bronią i optyką myśliwską, której rozwój całkowicie przeobraził łowiectwo.
Optyka myśliwska
Czym jest optyka myśliwska? Mówiąc o niej, mamy na myśli wszelkiego rodzaju sprzęt ułatwiający obserwację zwierzyny (lornetki, noktowizory, lunety) i celowniki optyczne, dzięki którym strzały są precyzyjniejsze. Wysoce zaawansowana technologia pozwoliła na stworzenie takich wynalazków jak celowniki nokto- i termowizyjne, które w przypadku polowań (szczególnie pod osłoną nocy) stanowią doskonałe narzędzie do obserwacji zwierzyny.
Celowniki noktowizyjne
Urządzenia te montowane są na broni w formie lunety celowniczej. Wytrzymałe mocowanie na szynie pozwala na stabilne umieszczenie celownika na broni. Przykładem takiego sprzętu jest celownik noktowizyjny od amerykańskiej marki Armasight – WWZ gen 1+, ułatwiający działania w terenie. Posiada podświetlany krzyż celowniczy oraz 4-krotne powiększenie obrazu, co gwarantuje oddanie precyzyjnego strzału w każdych warunkach. Konstrukcja urządzenia jest zwarta i solidna, co da się zauważyć po pierwszym kontakcie w noktowizorem.
Celowniki termowizyjne
Najbardziej zaawansowaną formą optyki myśliwskiej są celowniki termowizyjne. Dzięki detekcji ciepła obiektów, których temperatura przekracza 0 stopni Celsjusza, termowizja przetwarza na obraz cel ukryty w gęstym lesie, pod osłoną dymu, mgły czy śnieżyc. Profesjonalnym urządzeniem tego typu jest celownik termowizyjny TWS GSCI dedykowany dla wojsk i myśliwych. Doskonale sprawdza się podczas działań taktycznych z bronią. Wysoce zaawansowany sensor termiczny FPA (ang. focal plane array).