Szczęście dla człowieka jest bardzo ważne. Dążymy do niego w każdej dziedzinie życia. Uczucie to i stan wiąże się nie tylko ze sprzyjającymi warunkami losowy, ale również z endorfinami. Endorfiny to hormon szczęścia. Wytwarzane są podczas najmniejszego wysiłku fizycznego. Oprócz uczucia szczęścia, działają również przeciwbólowo. Wytwarzane są nie tylko w mózgu ale również i rdzeniu kręgowym, także w gruczołach wydzielniczych jelit, żołądka, wątrobie i trzustce. Hormon szczęścia jest ważny dla zachowania dobrego samopoczucia, zdrowia i młodości
Poranne ćwiczenia, taniec pobudzają właśnie wytwarzanie endorfin. Czekolada również wzmaga ten hormon. Rośnie również poziom serotoniny, która przeciwdziała depresji. Tak, więc czekolada nie tylko stanowi przyjemność, ale również sprzyja uczuciu szczęścia. Śmiech także działa na organizm zbawiennie. Wywołuje radość i pobudza mózg do wytwarzania endorfin. Wytwarzanie endorfin zapewnia lepszy przepływ krwi w organizmie, zdrowy i ciągle młody stan mózgu, poprawia bystrość myślenia. Im więcej wytwarzanych endorfin, tym bardziej wzmocniony jest układ immunologiczny, jesteśmy bardziej odporni. Tak więc uczucie szczęścia wiąże się również ze zdrowiem.
Bardzo ważnym hormonem jest również serotonina. Nazywana jest również hormonem szczęścia lub dobrego samopoczucia. To ona ma wpływ na nasz rytm organizmu. Obniżony jej poziom wpływa na większą agresywność czy też lęki. W nocy serotonina przekształca się w melatoninę, jeśli mamy jej niedobór nie będziemy mogli zasnąć. U osób zakochanych poziom serotoniny czasem bardzo się waha, dlatego to właśnie popadają oni ze skrajności w skrajność.
Jeśli widzimy, że nasze samopoczucie jest złe możemy sami zwiększyć poziom serotoniny w organizmie. Do jej produkcji niezbędny jest tryptofan, który zawarty jest w mleku, mięsie, rybach, bananach czy serach. Samopoczucie poprawią nam również słodycze, jednak nie jest to już zdrowy sposób i może skończyć się nadwagą.
W słoneczne dni jesteśmy zazwyczaj w dobrym nastroju, natomiast w pochmurny robimy się po prostu ospali. W tym czasie nasz organizm jest bowiem informowany o niedoborze światła, wzrasta wtedy produkcja melatoniny i zazwyczaj nic nam się nie chce, jesteśmy ociężali.
Szczęście wywołuje również dopamina, neuroprzekaźnik wytwarzany w mózgu i rdzeniu kręgowym. Gdy coś nam się szczególnie podoba, jesteśmy czymś zachwyceni, wzrasta poziom dopaminy.
W poszukiwaniu leku na szczęście
Bardzo ważny jest sposób patrzenia na świat, podejście do wielu spraw. Jeśli wiecznie jesteśmy niezadowoleni, to trudno nam będzie osiągnąć szczęście. Należy doceniać drobne rzeczy, życzliwych ludzi, którzy nas otaczają. Podejście optymistyczne jest bardzo ważne, mimo że czasem przychodzą trudniejsze chwile, osoby podchodzące do danej sprawy z nadzieję, lepiej zniosą daną sytuację a nawet porażkę. Podejście optymistyczne ułatwia osiągnięcie zamierzonych celów, a przez to szczęście w życiu. Trzeba myśleć o sobie dobrze i nawet za małe osiągnięcia nagradzać siebie.
Aby być szczęśliwym trzeba poznać swoje mocne i słabe strony. Warto też poszerzać swoje zainteresowania i umiejętności, powinniśmy dążyć do samorealizacji i spełniania marzeń.
Należy dba również o przyjaciół i rodzinę, by w trudnych chwilach mieć wsparcie i pomoc od innych. Jeśli komuś się zwierzamy, czujemy że nie jesteśmy sami i możemy na kimś polega, to również daje szczęście.
Wiele osób uważa, że do szczęścia potrzeba im tylko dużej ilości pieniędzy. Jednak, gdy osiągają to, najczęściej dalej jest im mało i dążą do coraz większych dóbr materialnych. Wiele spośród nich gubi się w tym i mimo dobrobytu materialnego nie odnajdują upragnionego szczęścia lecz pustkę. Trzeba pamiętać, że szczęście osiągamy w momencie, gdy nie jesteśmy niewolnikami pieniędzy czy pracy, ale osiągamy dobra materialne i umiemy się nimi dzielić z innymi.
Bogatsi ludzie nie mają problemu z osiąganiem różnych dóbr materialnych i szybciej rozwiązują problemy natury finansowej, po części czują większą kontrolę nad swoim życiem, wydaje się im, że mogą więcej.
Osoby, które nie posiadają jakiejś pasji, zainteresowań są o wiele uboższe od tych, którzy realizują się w czymś poza życiem zawodowym. Pasja to coś co dodaje nam energii, lubimy w ten sposób spędzać czas, mimo zmęczenia codziennym dniem, te czynności dodają nam chęci do życia, poprzez nie ładujemy „akumulatory”. Dzięki realizowaniu pasji stajemy się szczęśliwsi, motywuje ona nas do dalszych działań, w naszym życiu dominuje radość i pozytywne emocje, gości zadowolenie z nas samych i pogoda ducha w trudnych sytuacjach. Zdarza się, że niektóre osoby tak kochają swoją pracę, że można powiedzieć, że jest to właśnie ich pasja. Taki fascynujący zawód mają np. podróżnicy, sportowcy, naukowcy. Poza finansami właśnie z pracą wiąże ich pasja. Ważne jednak, by oddzielali życie zawodowe i rodzinne, bo mimo szczęścia jakie doznają wykonując dany zawód, mogą unieszczęśliwiać rodzinę brakiem czasu.