Krążąca od wielu lat przepowiednia Malachiasza jest ściśle związana z Kościołem Katolickim. Proroctwo zapowiedziano na okres wielu pokoleń i odnosi się także do czasów współczesnych. Czy możemy oczekiwać jego spełnienia w najbliższym czasie?
Przepowiednia 112
Malachiasz sporządził listę 112 papieży, którzy kolejno będą sprawować swój rząd w Watykanie. Warto zaznaczyć, że wizjoner przygotowując listę nie znał imion papieży, dlatego też przy każdym z kolejnych widnieje krótka notatka nawiązująca do scharakteryzowania poszczególnych osób. Większość papieży przedstawiono za pomocą hasłowych wyrażeń, które mają związek z miejscem urodzenia, herbem czy papieskim wyborem.
Pierwszym papieżem, który pojawił się na liście Malachiasza był Celestyn II. Mianowany papieżem w 1143 roku pochodził z miejscowości znajdującej się nieopodal rzeki Tyber. Malachiasz trafnie opisał przyszłego papieża określeniem Ex castro Tiberis, co dosłownie oznacza „z zamku na Tybrze”.
O Malachiaszu słów kilka
Malachiasz był irlandzkiego pochodzenia arcybiskupem Armagh. Urodził się w 1095 roku i zasłynął z wielu cudów, których dokonał. Arcybiskup najbardziej znany jest jednak ze swojej listy 112 papieży, którą sporządził na podstawie swojej wizji. Malachiasz doświadczył proroczej wizji w trakcie pobytu w Rzymie w 1139 roku. Arcybiskup przybył tam korzystając z zaproszenia, które wyraził ówczesny papież Innocent II.
Malachiasz został ciężko doświadczony chorobą w trakcie pielgrzymki do Rzymu, która miała miejsce w 1148 roku. Ostatnie dni swojego życia spędził w klasztorze w Clairvaux, gdzie do ostatnich chwil towarzyszył mu jego przyjaciel Św. Bernard. To właśnie dzięki świętemu ukazała się biografia Malachiasza, szczegółowo opisująca jego życie oraz cuda, których dokonał. Co więcej, istotny jest fakt, że Św. Bernard niejednokrotnie w swoim dziele podkreślał umiejętność Malachiasza, jaką jest dar jasnowidzenia. Kanonizacja arcybiskupa nastąpiła w 1190 roku. Udzielił jej Klemens III.
Zapomniany tekst
W trakcie pobytu w Rzymie na Malachiasza spłynęła silna wizja przyszłości Kościoła Katolickiego. Arcybiskup przygotował wówczas rękopis z listą 112 papieży, który złożył w Archiwum Watykańskim. Tekst pozostał okryty tajemnicą przez wiele lat. Odkrycia dokonał jeden z benedyktyńskich zakonników, który znalazł dokument dopiero w 1590 roku.
Rękopis poddawany wątpliwości
Wśród badaczy dziejów kościoła katolickiego liczne grono stanowiły osoby traktujące rękopis jako zwykłe oszustwo. Biorąc jednak pod uwagę autora tekstu, odezwały się głowy osób mocno związanych z religią chrześcijańską, które traktowały zarzuty jako atak na instytucję Kościoła.
Szczęśliwie dla ludzkości, analizą przepowiedni Malachiasza zajęli się także naukowcy niepowiązani z kościołem. Tutaj również ujawniono wiele powiązań między proroctwem arcybiskupa, a tym, co już spełnione. Potwierdzenie znajdujemy między innymi w osobie:
- Papieża Jana XXIII, którego arcybiskup określił jako Pasterz i żeglarz. Hasło niezwykle trafione, gdyż papież był patriarchą Wenecji
- Papieża Pawła VI, określonego mianem Kwiata kwiatów. Potwierdzenie znajdujemy w herbie papieża, gdzie były umieszczone trzy ogromne kwiaty lilii
- Papieża Jana Pawła II, którego Malachiasz opisał „Z pracy Słońca”. Jan Paweł II urodził się w dniu zaćmienia Słońca, również w takim samym dniu został pochowany
Ostatni papież
Ostatnie określenie papieża według listy Malachiasza należy do najdłuższych. Rękopis arcybiskupa nawiązuje do tego, że na tronie zasiądzie Piotr Rzymianin, który będzie pasł owce podczas wielkiego cierpienia. Malachiasz przywiduje, że Rzym (zwany też Miastem Siedmiu Wzgórz) ulegnie zniszczeniu, a sędzia dokona sądu nad swoim ludem.
Wielu ówczesnych naukowców oraz znawców i badaczy religii chrześcijańskiej uważa , że końcowa treść proroctwa Malachiasza jest nadal otwarta na interpretacje. Na obecną chwilę możemy karmić się jedynie spekulacjami, nawiązując zarówno do poczynań Benedykta XVI, jak i aktualnych działań papieża Franciszka. Czy proroctwo okaże się prawdą? O tym przekonamy się być może już wkrótce.