Każdy, kto zadawał sobie pytanie o początek życia na ziemi, szukając przy tym odpowiedzi w naukowych książkach, na pewno natknął się na teorie stworzoną przez Karola Darwina – słynnego naukowca z XIX wieku. Mówi ona o selekcji istot żywych przez dobór naturalny i umiejętności przetrwania organizmów najlepiej przystosowanych do środowiska. Jednak czy za pomocą tej teorii, można wyjaśnić istnienie wszystkich organizmów? Czy biologia nie myliła się mówiąc, że wszystkie formy życia mają takie same pochodzenie? Mimo wysokiej popularności tej teorii, istnieją organizmy, u których stopniowy rozwój jest niedostrzegalny, a pochodzenie nie znane.
Ogromne wyzwanie dla darwinizmu
Dobrego przykładu dostarcza nam nauka o ziemi o nazwie oceanografia. Jednym z działów oceanografii jest badanie roślin i zwierząt żyjących w oceanie. Naukowcy dostrzegli niedarwinistyczne pochodzenie ośmiornicy, co szczególnie przykuło ich uwagę. Nie potrafią oni wyjaśnić w jaki sposób ona wyewoluowała. Przez tą niewytłumaczalność, szukano pozaziemskiego pochodzenia tych zwierząt. Ponadto, ciała ośmiornic po śmierci zamieniają się w śluzowatą breję, przez którą niemożliwe jest znalezienie prehistorycznych oznak życia tych bezkręgowców. To tak jakby ośmiornica po prostu ,,była” na naszej planecie od zawsze i nie poddała się żadnym działaniom ewolucji.
Niesamowite cechy ośmiornic
Ośmiornice, 2/3 swoich neuronów, mają w mackach, dzięki czemu każda z tych części ciała jest w stanie poruszać się indywidualnie. Każda macka posiada własny zmysł smaku i powonienia oraz niezależny od reszty ciała umysł. Dzięki temu może poszukiwać pożywienia na dnie oceanu. Następnie, wyuczonym wcześniej ruchem, podaje jedzenie do otworu gębowego.
Najbardziej niesamowitą cechą ośmiornic jest rekonstrukcja całych kończyn, która odbywa się za pomocą procesów biochemicznych, zachodzących w miejscu jej odcięcia. Organizm ośmiornicy dostarcza tam komórki macierzyste, które replikują uciętą mackę. Im bardziej macka jest zrekonstruowana, tym mniej komórek jest wysyłanych. W wyniku tego procesu odrośnięta kończyna zachowuje taką samą długość i wszystkie inne cechy charakterystyczne dla ośmiornic. Ten fakt, kłóci się z teorią Karola Darwina, która twierdzi, że ewolucja jest procesem ślepym i bezcelowym.
Ośmiornice dzięki swojemu elastycznemu ciału, pozbawionemu kości, są wstanie przeciskać się przez bardzo wąskie szczeliny. Przekonano się o tym w Nowej Zelandii, gdyż ośmiornica przecisnęła się przez bardzo ciasny otwór w Akwarium, a następnie wypłynęła przez rurę odpływową do morza.
Inna wprawiająca w zdumienie umiejętność to zmiana koloru. Ośmiornice są do tego zdolne dzięki komórkom o nazwie chromatofory. Jest to przydatna umiejętność podczas łapania zdobyczy, ponieważ łatwo można zniknąć z pola widzenia drapieżników.
To i znacznie więcej
Dla osób ciekawych świata i chcących poszerzać swoje horyzonty myślowe, takie nauki jak geologia i ewolucjonizm to bardzo cenne źródła wiedzy. Strony internetowe tj. Ewolucja Myślenia pomagają zgłębić tajniki naukowych dociekań o początkach naszej egzystencji i planety, na której żyjemy.